Jak rozmawiać o seksie?

Sama zgoda na intymność nie wystarczy do dobrego seksu trzeba o tym porozmawiać. Jakie słowa wybrać, jak nie będą obraźliwe, jak usłyszeć swojego partnera i dlaczego potrzebne są rozmowy? Nie można powiedzieć, że jest to łatwe z wielu powodów. Tabu natury tematu prowadzi do tego, że do rozmowy nie ma najlepszego zestawu terminów medycznych. Brak odpowiedniego słownictwa dla większości ludzi, doświadczenie takich rozmów z rodzicami czy na lekcji wychowania seksualnego prowadzi do tego, że mężczyźni coraz częściej sięgają do słownictwa żeglarzy portowych, a kobiety do języka melodramatów. Badania potwierdzają, że mężczyźni mówią o seksie bardziej bezpośrednio i obiektywnie, kobiety skromniej i z większym naciskiem na uczucia. Co znamienne, kobiety dużo bardziej otwarcie i spokojniej rozmawiają o seksie ze swoimi koleżankami niż z partnerami.

Jak rozmawiać o seksie?

Większość rozmów o seksie to rozmowy fantasy. Oferują możliwości, próby zrozumienia uczucia innych, pojawiają się prośby o pomoc, wyjaśnienia, badane są wspólne uczucia. W dobrej rozmowie o seksie można porozmawiać o granicach tego, co jest dozwolone, pragnieniach, wątpliwościach, ograniczeniach. Wszystko to nie jest objęte modelem prośby o zgodę.

Można spotkać ludzi, którzy mieli niewiarygodne szczęście znaleźć partnera, który nie tylko powiedział, czego chce, podając jak najwięcej szczegółów, ale także uwielbiał, kiedy kobieta szeptała mu do ucha – powiedz, że mnie chcesz lub powiedz, że jesteś całkowicie mój itd. Niektórzy natomiast mówią o seksie w kontekście zaproszenia lub prezentu. Łatwiej jest odrzucić zaproszenie niż odrzucić prezent. Zaproszenia sugerują radość i zadowolenie dla obojga. Idea prezentu nadaje się również do stałego związku. Prezenty, takie jak zdjęcie członka, mogą być nieodpowiednie (jak każdy prezent) i nie muszą być akceptowane. Ale jeśli są odpowiednie, wzywają do wzajemności.

Dość dziwne jest oferowanie seksu komuś, z kim nie jesteśmy zaznajomieni, ale całkiem naturalne jest uprawianie seksu z ukochaną osobą, na przykład przed zerwaniem. Proponowanie odgrywania ról lub spełnianie jego fantazji, która jest niezbyt istotna dla niej, ale ma dla niego znaczenie. To dialog o szczodrości, a nie biernej zgodzie. “Nie musisz rozmawiać o seksie, musisz to robić to przepis na potencjalnie zły seks bez możliwości wzajemnego zrozumienia”. Są pary, które na temat seksu przez całe życie milczały i pasują do siebie nawzajem, ale to taka mniejszość. Większość ma niewypowiedziane pragnienia, fantazje i prośby, dla których nie ma słów ani odwagi.

Mów i słuchaj

Zestrojenie to nie tylko zbieżność rytmu i znajomość stref erogennych. To znacznie głębsze zanurzenie się w seksualności partnera, w zrozumieniu tego, co go podnieca i sprawia przyjemność (a także w zrozumieniu, że nie dba o przyjemność kobiety- a lepiej jak najszybciej się o tym przekonać niż znosić nieprzyjemny seks). I wcale nie jest konieczne, na jednym oddechu dla odwagi, spieszyć się, aby nazwać genitalia, i ogólnie nie jest konieczne wchodzenie w szczegóły. Tak jak w biznesie buduję dialog, pozwalając innym mówić, a w rozmowie o seksie zostawiamy wiele otwartych pytań i słuchamy odpowiedzi. Będziemy współtworzyć, wybaczmy patos, i to nie musi być natychmiastowy zbieg okoliczności, ale pozwala im zrozumieć, o co nam właściwie chodzi.

W tej wyimaginowanej podróży można nie tylko zrozumieć swojego partnera, ale także poprowadzić go, jeśli nie lubi się niektórych rzeczy. „Chciałbym zlizać miód z brzucha”, ale nienawidzę bawić się jedzeniem, jest lepki, zimny, a potem wszystko trzeba myć. A humor w odpowiedzi, jest najlepszym rozwiązaniem, gdy jakakolwiek rozmowa o seksie doprowadza kogoś do złego nastroju. „Ok, umyjesz się potem” – nie wpada pod ciężarem odmowy lub obraźliwego „fu”, „jesteś głupcem czy coś”, nawet, jeśli te same myśli pojawiły się w momencie rozmowy o miodzie na brzuchu.

Ważne jest również aby kobiety nie tylko przestały wstydzić się swojego ciała i swojej seksualności, ale także przyjmowały słowa i wykorzystywały je dla własnej przyjemności i w pozytywnym kontekście. I tak, jest pod każdym względem, aby kobieta odważyła się najpierw rozpocząć te rozmowy. Przynosząc im wyobraźnię, zmysłowość i wrodzoną inteligencję emocjonalną kobiet, a nie swoją uległość, która pchnęła mężczyznę łokciem, ponieważ znowu chciała, aż w końcu on się zgodził.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *