Marihuana i zaburzenia erekcji: czy istnieje związek?

Marihuana jest wytwarzana z suszonych liści, kwiatów, nasion i łodyg Cannabis sativa. Zawiera wiele różnych chemikaliów, w tym grupę znaną, jako kannabinoidy. Najbardziej znanym z nich jest delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). To on ma największy wpływ na organizm. Czy stosowanie marihuany może negatywnie wpłynąć na erekcję? Zaburzenia erekcji to niezdolność mężczyzny do osiągnięcia i utrzymania wzwodu penisa wystarczającego do odbycia stosunku płciowego. Istnieje wiele różnych schorzeń i chorób psychicznych, które mogą prowadzić do zaburzeń erekcji. Włączenie palenia tytoniu wiąże się z zaburzeniami erekcji, ponieważ zaburza prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Naukowcy od dawna debatują, czy palenie marihuany jest tak samo szkodliwe na erekcję jak papierosy.

Marihuana i zaburzenia erekcji: czy istnieje związek?

Istnieje kilka czynników, poprzez które marihuana może wpływać na erekcję u mężczyzn. Receptory kannabinoidowe znajdują się w tkance mięśni gładkich prącia, dlatego THC może zakłócać jego funkcję. U niektórych mężczyzn może to prowadzić do zaburzeń erekcji. Marihuana może również wywoływać euforię, której towarzyszy senność i powolna reakcja. U niektórych mężczyzn może to powodować niechęć do angażowania się w cokolwiek, w tym w seks. Ponadto marihuana zwiększa w organizmie poziom substancji chemicznej zwanej dopaminą. Dopamina to hormon, który może wpływać na nastrój i uczucia. Jeśli dana osoba przyzwyczaja się do sztucznie wysokiego poziomu dopaminy, naturalny poziom tego hormonu może nie wystarczyć do podniecenia seksualnego, co utrudnia uzyskanie erekcji. Marihuana może również wpływać na układ krążenia, podnosząc ciśnienie krwi i tętno. Oba te schorzenia są zagrożone rozwojem zaburzeń erekcji. Ilość spożywanej marihuany odgrywa rolę w rozwoju tego stanu. Mężczyźni, którzy regularnie palą, są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Opinie lekarzy i użytkowników marihuany

Naukowcy uważają, że obecnie nie ma wystarczających informacji na temat związku między marihuaną a rozwojem zaburzeń erekcji. Niektórzy mężczyźni uważają, że marihuana negatywnie wpływa na ich sprawność seksualną, podczas gdy inni twierdzą, że marihuana zwiększa ich apetyt seksualny. Receptory kannabinoidowe są obecne w tkance mięśni gładkich męskiego penisa, więc THC obecny w konopiach indyjskich może zakłócać funkcjonowanie prącia. U niektórych mężczyzn spożywanie marihuany może powodować impotencję. Ponadto po euforii wywołanej stosowaniem zioła następuje ospałość i powolne reakcje, dlatego niektórzy mężczyźni po paleniu nie chcą uprawiać seksu.

THC zaburza różne funkcje psychiczne i fizyczne, w szczególności wewnętrzny system wzmocnienia mózgu, zestaw struktur układu nerwowego zaangażowanych w regulację i kontrolę zachowania poprzez pozytywne reakcje na działania. Ten system reguluje reakcje na przyjemne czynności, takie jak seks. Ponadto marihuana wpływa na układ krążenia i powoduje wzrost ciśnienia krwi i tętna, z których oba mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju impotencji.

Oczywiście ilość spożywanej marihuany wpływa na ryzyko rozwoju impotencji. Nałogowi palacze są bardziej narażeni na problemy z erekcją. Jednak, podczas gdy niektórzy mężczyźni mówią o negatywnym wpływie marihuany na ich sprawność seksualną, inni twierdzą, że palenie marihuany zwiększa podniecenie seksualne. Tak czy inaczej, marihuana jest narkotykiem, a uzależnienie jest zawsze niebezpieczne.

Związek marihuany z bezpłodnością i zdrowiem seksualnym mężczyzn – według ekspertów

Używanie marihuany negatywnie wpływa na płodność mężczyzn, może potencjalnie przyczyniać się do rozwoju zaburzeń erekcji i jest niezależnym czynnikiem ryzyka raka jąder. Do takiego wniosku doszli eksperci po przestudiowaniu danych z badań dotyczących związku kannabinoidów ze zdrowiem mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że zażywający narkotyki to głównie mężczyźni w wieku rozrodczym, szczególnie ważne jest zbadanie wpływu kannabinoidów na ich zdrowie. Większość badań wykazała, że używanie marihuany negatywnie wpływa na parametry nasienia, a tylko jedno badanie kliniczne nie wykazało związku między marihuaną a płodnością. W badaniach klinicznych generalnie nie stwierdzono związku między marihuaną a hormonami podwzgórzowo-przysadkowo-gonadowymi, chociaż dwa badania na małych próbach wykazały niższe poziomy testosteronu i LH u długotrwałych użytkowników marihuany. Badacze podkreślili, że we wszystkich badaniach klinicznych erekcja i libido były oceniane przez badanych w sposób subiektywny. Podczas gdy badania na zwierzętach i in vitro potwierdziły negatywny wpływ kannabinoidów na hormony płciowe i erekcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *